X
تبلیغات
زولا

شرحی بر ماده8اعلامیه جهانی حقوق بشر

دوشنبه 24 مهر‌ماه سال 1391 ساعت 20:02

شرح ماده 8 اعلامیه جهانی حقوق بشر

ماده 8اعلامیه جهانی حقوق بشر(در برابر اعمالی که حقوق اساسی فرد را مورد تجاوز قرار دهد و ان حقوق  به وسیله ی قانون  اساسی  و یا قانون دیگری برای او شناخته  شده  باشد.هر کس حق رجوع موثر به محاکم ملی صالحه را دارد.)

این ماده  می گوید که حقوق افراد که در قانون اساسی کشورها امده و همینطور قوانین عادی ان کشورها اگر مورد تجاوزقرار

گیرد فرد حق رجوع به محاکم داخلی ان کشور را دارد این رجوع باید موثر باشد و محاکم نیز صالح باشند.

در گذشته های دور برای افراد در سرزمین مشخص حقوقی بود ولی در زمانی که انها حقشان مورد تجاوز قرار می گرفت حق رجوع به محاکم را نداشتند یا اصلا محاکمی وجود نداشت و همینطور ان محاکم صالح نبودند . بنابراین اعلامیه این را مورد تاکید قرا ر داده است که فرد اگر بر طبق قانون اساسی  کشورش دارای حق و حقوقی شود ان حقوق از او سلب شود او باید بتواند به محاکم داخلی  رجوع کرده و حقوق خود را استیفا کند.

توضیح و بسط این ماده در میثاق بین المللی  حقوق مدنی و سیاسی  در ماده 2 امده است است .

دراین ماده کلماتی وجود دارد که می توان مورد بررسی قرار گرفت.هرکس به هر شخص حقیقی و حقوقی دلالت دارد. حقوق مورد بحث نیز هم قانون اساسی کشور را و هم قوانین عادی کشورها را در نظر دارد.منظور از محاکم ملی نیز در مقابل محاکم بین المللی است  رجوع موثر نیز یعنی  محاک بتوانند احکامشان قابل اجرا باشد و کسی نتواند جلوی ان را بگیرد.

ماده 8اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز  در تضمین حقوق افراد بسیار موثر است و اصلا ضمانت یک وضعیت مناسب برای احقاق حقوق افراد در یک کشور می باشد.

del.icio.us  digg  newsvine  furl  Y!  smarking  segnalo