شرح ماده15اعلامیه جهانی حقوق بشر

دوشنبه 8 آبان‌ماه سال 1391 ساعت 20:22

شرح ماده15اعلامیه جهانی حقوق بشر

ماده15اعلامیه جهانی حقوق بشر

01هر کس حق دارد که درای تابعیت باشد.

2.احی را نمی توان  خودسرانه از تابعیت  خود  یا از  حق تغییر تابعیت محروم کرد.

Article 15.

·         (1) Everyone has the right to a nationality.

·         (2) No one shall be arbitrarily deprived of his nationality nor denied the right to change his nationality.

این حق که انسان دارای تابعیتاست برای دنیای مدرن ایجاد شده است و در قدیم  این مفهوم ایجاد نشده بود .تابعیت زمانی به و جود امد که دولت ملتها به وجود امدند.

در جهان کشورها پدیدار شدند و مرز به وجود امد حکومت ها مدرن شکل گرفتند و گمرک وپاسپورت ایجاد شد.

در اینصورت بود که انسانها در کشوری محصور می شدند و تابع قوانینانجا برای انها شناسنامه و اوراق هویت در نظر می گرفتند گاهی در جنگهاو یا انقلاب ها و کودتاها و یه اعمال فشار از سوی حکومت مداران افرادی که مخالف قدرت حاکمه بودند از کشور اخراج می شدند اوراق هویت انها باطل و دیگر انها را تابع ان کشور نمی دانستندمثلا در روسیه فرد را به خاطر دشمنی با کمونیست از کشور اخراج می کردند و اگر می خواست به کشور برگردد می گفتند که اوشهروند روسیه نیست  و حقوق این کشور  را ندارد در این صورت فرزندان اورا نیز بی تابعیت می کردند و او در جهان سر گردان می شد حتی به کشور دیگری نیز نمی توانست برود زیرا او دیگر مدارکی نداشت و از طرف کشور خودش نیز به رسمیت شناخته نمی شد.

 اعلامیه جهانی حقوق بشر به درستی این  حق را برای انسانها به رسمیت شناخت و از انبوهی از مردمان بیتابعیت در جهان حمایت کرد و جلوی  این اهرم فشار که دست زورگویان بودایستاد .

قسمت دوم میگوید نمی توان خودسرانه او را از تابعیت محروم کرد که به نظرم راه را برای کشورهای دیکتاتور و زورگو باز می کندولی باید دانست که منظور این نسیت که قانونا بتوان او را  از تابعیت محروم کرد حکومت می تواند خواسته های خود را قانونی کندبه نظرم منظور این است که فرد  می تواند خود تابعیت  ان کشور را لغو کند و به تابعیت کشور دیگری در اید وگرنه نمی توان اور ابه زور از حقش محروم ساخت.

نتیجه اینکه  فرد می تواند تابعیت خود را به میل خود تغییر دهد ولی نمی تواند حکومت یا قانون اورا از تابعیت محروم کند .

افراد زیادی امروزه نیز از تابعیت محروم هستند و اصولا افراد بی تابعیت خوانده می شوند علل و عوامل مختلفی دارد که در رشته بین الملل خصوصی می توان  به طور کامل این مباحث را یافت.

دراینده دراین خصوص بحث مفصل تری ارائه می کنیم.

پایان

del.icio.us  digg  newsvine  furl  Y!  smarking  segnalo